+420 607 055 572
cz en
Blog dacom.cz
Blog
<< zpět do kategorie

Jak na průjem: Zbavte se průjmu rychle a šetrně!

Průjem je velice nepříjemnou součástí našich životů. Všichni se s ním totiž minimálně jednou setkáme a nikdy to není nic, co bychom si rádi zopakovali. I když v mnohých případech komplikace samy rychle odezní a my jej nejsme nuceni nijak řešit, ne vždy je jeho průběh tak hladký. Co by nám na něj tedy doporučily naše babičky? Jak se průjmu šetrně, rychle a jednoduše zbavit? A co jej vlastně způsobuje? Na to všechno si odpovíme právě tady.

Příčin průjmu je mnoho

Nelze jednoznačně říct, že průjmové onemocnění je způsobeno pouze jednou věcí. Na vině může být hned několik příčin. Může se jednat například o střevní onemocnění, psychosomatické potíže, infekci, stravu či o rakovinotvorné bujení. Abyste odhalili přesnou příčinu svých problémů, je nejlepší se zamyslet nad tím, co jste za posledních 12 hodin jedli, zda se u vás průjem objevil zcela výjimečně, nebo je pravidelných návštěvníkem či zda nemáte v poslední době i jiné zdravotní problémy. Díky správnému odhalení příčiny průjmu následně můžete zvolit i správný typ léčby.

Babské rady hovoří například o křenu

Pokud trpíte chronickým průjmem, je nejvhodnější zařadit do stravy více zeleniny. Jedná se například o čerstvé zelí, mrkev či baby špenát. Staré babské rady ovšem popisují, že jsou také velice účinné saláty z křenu a cibule, či horký nápoj z česneku v mléce. Ovšem neslibujeme, že si na těchto pokrmech taky pochutnáte.

Na ovoce nezapomínejte

Kromě zeleniny je v potravě důležité i ovoce. Mezi nejvýraznější zástupce, kteří pomáhají s průjmem, je potom švestka. Tu můžete konzumovat na všechny způsoby. A pokud zrovna nejsou v sezóně, můžete sáhnout také po sušených švestkách. Její léčivá síla tkví v jejich vysokém obsahu vlákniny. Dalším léčivým ovocem, které pomáhá jak proti chronickému průjmu, tak i například proti tomu akutnímu, jsou podle našich babiček například borůvky, jablka či banány. Opět toto ovoce můžete konzumovat na všechny způsoby, ovšem čerstvé ovoce je vždy nejlepší.

Pomohou také různé čaje

Pokud na zeleninu ani ovoce moc nejste, můžete vyzkoušet další osvědčenou radu, a to nejrůznější čaje. Nejvhodnější je heřmánkový čaj, který nejen, že pomáhá se zažívacími potížemi, ale také uklidňuje střeva a žaludek, snižuje bolesti břicha a celkově ztišuje rozrušený organismus. Podle babských rad by měl pomoci také osolený černý čaj, odvar z malinových listů či obyčejná minerální voda.

Na cestovatelský průjem musíte ale odjinud

Odlišnou kapitolou je pak cestovatelský průjem, který je spíše chvilkovou záležitostí spojenou s psychosomatickými problémy, než závažným onemocněním. Na ten vám ale bohužel ani kila ovoce a zeleniny nepomohou, neboť je problém spíše ve vaší hlavě. Nejlépe proto uděláte, pokud uklidníte svou mysl. Snažte se na problémy či možné komplikace spojené s cestováním nesmyslet, zkuste zklidnit tep a určitě se v hlavě nezaobírejte myšlenkami, které stejně nemůžete změnit. Na žaludek potom zvolte přípravek s aktivním uhlí Carbofit. Ten tiší průjem, žaludeční problémy a také snižuje nadměrnou plynatost po jídle. Carbofit doplňte dostatkem tekutin, neboť při průjmu je tělo rychleji dehydratováno. Spolu se zeleninovým salátem budete zase rychle v pohodě.
Poslat známému >>